Jezici

LošeOdlično

P5170013

P5170008

Održana svečana ceremonija dodjele priznanja za najuspješnije ekipe i pojedince Gradskog prvenstva osnovnih i srednjih škola u košarci, odbojci, rukometu, atletici i nogometu

U cilju podrške dječijem i omladinskom sportu, Sportski savez grada Tuzla realizovao je program takmičenja u nekoliko sportova. Program je namjenjen djeci i mladima, učenicima osnovnih i srednjih škola s područja grada Tuzla, a realizovan je u periodu od 01. oktobra 2015. god. do 17. maja 2016. godine. Pokrovitelj cjelokupnog programa je Grad Tuzla, sponzor BH Telecom Direkcija Tuzla a organizator je Sportski savez grada Tuzla.

Programom za osnovne i srednje škole obuhvaćeni su slijedeći sportovi: košarka, odbojka, rukomet i atletika u kategoriji djevojčice i dječaci te velikom nogometu u kategoriji dječaci.

Liga osnovnih škola u košarci za dječake je održana od oktobra do kraja decembru 2015. godine. Takmičenje se sprovodilo kroz jednokružni sistem (svako sa svakim po jednu utakmicu) – sedmično jedno kolo.

Programom za osnovne škole obuhvaćeni su slijedeći sportovi:
1. Košarka - djevojčice 11 ekipa i dječaci 11 ekipa – ukupno 264 takmičara ,
2. Odbojka - djevojčice 18 ekipa i dječaci 14 ekipa – ukupno 384 takmičara ,
3. Rukomet - djevojčice 5 ekipa i dječaci 12 ekipa – ukupno 192 takmičara ,
4. Atletika - djevojčice 14 ekipa i dječaci 14 ekipa – ukupno 245 takmičara ,
5. Nogomet - dječaci 20 ekipa – ukupno 360 takmičara.
Ukupno 1445 takmičara

Programom za srednje škole obuhvaćeni su slijedeći sportovi:
1. Košarka - omladinke 6 ekipa i omladinci 16 ekipa – ukupno 264 takmičara ,
2. Odbojka - omladinke 12 ekipa i omladinci 14 ekipa – ukupno 312 takmičara ,
3. Atletika - omladinke 11 ekipa i omladinci 12 ekipa – ukupno 216 takmičara ,
4. Nogomet - omladinci 16 ekipa – ukupno 192 takmičara.
Ukupno 984 takmičara

Na Gradskim školskim prvenstvima ukupno je sudjelovalo 2.429 učenika i učenica, u okviru 206 školskih ekipa, od čega je 119 ekipa u konkurenciji osnovnih škola i 87 u konkurenciji srednjih škola.

S obzirom na veliki broj ekipa učesnica, svi programi su realizovani kroz kvalifikacijsku i finalnu fazu. Srednjoškolske ekipe su u grupnoj fazi igrale po kup sistemu, dok su u finalnoj fazi ekipe iz tri grupe igrali po jednokružnom bod sistemu. Osnovne škole su u okviru 4 kvalifikacijske grupe i na finalnom turniru igrale po kup sistemu.

Organizator je obezbjedio službena lica, oficijelne lopte za igru, dežurno auto, fiziotarapeuta i medijsku promociju. Školama domaćinima, kao i svim školama učesnicama organizator je obezbjediti zahvalnice, a školskim ekipama koje osvoje neko od prva tri mjesta pehare i diplome.

Prvenstvena takmičenja su se odvijati po službenim pravilima i propozicijama strukovnih saveza Bosne i Hercegovine, uz određene iznimke o kojima su voditelji ekipa bili blagovremeno obavješteni.

Po dvije prvoplasirane ekipe sa Gradskog prvenstava ostvarile su pravo na takmičenje u okviru Kantonalnog prvenstva.

sponzorii donatori